Jak bezpieczenie podnosić? Technika podnoszenia
Podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów to codzienne zadanie pracowników wielu firm. Bardzo ważne jest, żeby chronić swoje zdrowie i podnosić oraz przenosić w sposób bezpieczny. Firmy, które promują ergonomiczne metody pracy, inwestują tym samym w zdrowie pracowników.
Anna Millbourn Olander, fizjoterapeutka i specjalistka ergonomii radzi, jak prawidłowo dźwigać ciężary:
„Zamiast podnosić, zdrowiej jest pchać, ciągnąć lub turlać przedmioty, najlepiej przy pomocy wózka lub innego dostępnego sprzętu. Jeśli nie da się uniknąć dźwigania, należy to robić prawidłowo, robić niezbędne przerwy i prosić o pomoc inne osoby. Myślę, że warto opanować technikę prawidłowego podnoszenia i korzystać z niej zawsze, gdy zachodzi konieczność, bez względu czy trzeba przenieść niezbyt ciężką skrzynię czy dużych rozmiarów telewizor” – podkreśla Anna Millbourn Olander.
„Zamiast podnosić, zdrowiej jest pchać, ciągnąć lub turlać przedmioty, najlepiej przy pomocy wózka lub innego dostępnego sprzętu. Jeśli nie da się uniknąć dźwigania, należy to robić prawidłowo, robić niezbędne przerwy i prosić o pomoc inne osoby. Myślę, że warto opanować technikę prawidłowego podnoszenia i korzystać z niej zawsze, gdy zachodzi konieczność, bez względu czy trzeba przenieść niezbyt ciężką skrzynię czy dużych rozmiarów telewizor” – podkreśla Anna Millbourn Olander.
Jak poprawnie podnosić?
- Stań ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i przedmiotem, który podnosisz, blisko siebie.
- Zrób przysiad z ugiętymi kolanami i prostymi plecami, aby uniknąć pochylania się do przodu. To nogi powinny podnosić, a nie plecy.
- Podnieś przedmiot prosto do góry, trzymając ręce jak najbliżej ciała i unikając skręcania lub obracania ciała podczas podnoszenia. Podczas wstawania trzymaj przedmiot blisko ciała.
- Podczas odkładania przedmiotu równie ważne jest zastosowanie tej samej techniki – wyprostowane plecy i zegnij kolana do pozycji przysiadu..
Często powtarzam, że przedmiot jest zbyt ciężki tylko wtedy, gdy nie podnosisz go prawidłowo
Ciężki, czyli... jaki?
Nie da się określić, jak ciężki ładunek można podnieść bez narażenia się na urazy. Odległość od ciała, chwyt przedmiotu, podłoga, na której stoisz i wysokość, z której podnosisz, określają, jak ciężki jest ładunek. Ważnym czynnikiem jest także częstotliwość podnoszenia.Jak podnosić ciężkie przedmioty?
„Pomyśl jak to robią ciężarowcy. Zwróć uwagę, że unoszą ogromne ciężary, ale zawsze trzymają je blisko ciała i utrzymują prosty kręgosłup. To ich nogi wykonują całą pracę” – wyjaśnia Anna. „Należy pamiętać, że nawet lżejsze ładunki mogą powodować urazy. Wystarczy, że podczas podnoszenia nie trzymasz ich wystarczająco blisko ciała lub zwyczajnie podnosisz zbyt często” - dodaje.Czym jest ergonomia?
Stwórz warunki do podnoszenia
Na etapie projektowania wystroju pomieszczeń, należy wziąć bezwzględnie pod uwagę aspekty ergonomiczne. Jeśli to zrobisz, najpewniej zapobiegniesz wielu niepożądanym i potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniom. Nie tylko należy zadbać o obecność podnośników, ale również o dobry dostęp do nich. Pracowników należy przeszkolić z obsługi urządzeń ułatwiających transport, takich jak np. wózki.Otoczenie i podłoże
Jeśli w firmie nie da się uniknąć podnoszenia, należy pomyśleć o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni wokół, aby wykluczyć konieczność skręcania tułowia. Podłoże powinno być równe i gładkie, a ciężkie przedmioty dobrze umieścić na wysokości, która zapewni do nich dobry dostęp.
Odciążanie kręgosłupa
Jeśli Twoja praca wymaga częstego podnoszenia i dźwigania, pamiętaj o ruchu w przeciwną stronę, który jest świetnym sposobem na uniknięcie urazów. Powinieneś równoważyć każdy powtarzający ruch. „Jeśli w pracy często się schylasz, przynajmniej raz na godzinę wstań i odegnij kręgosłup do tyłu, trzymając ręce na biodrach. To doskonała rada także dla tych, którzy na co dzień pracują przy biurku” – podpowiada Anna Millbourn Olander.
4 proste kroki do ergonomicznego podnoszenia:
1.Pchaj, ciągnij, tocz... Nie dźwigaj! Prosty, ale skuteczny sposób na uniknięcie powtarzających się urazów. Niezależnie od tego, czy chcesz przenosić segregatory w biurze, czy ciężkie narzędzia w fabryce, dobrze jest użyć wózka transportowego. Nawet lekkie podnoszenie, które jest często powtarzane, może negatywnie wpływać na organizm.2. Ważne przedmioty zawsze pod ręką. Unikaj niepotrzebnego schylania się lub sięgania wysoko. W warsztatach warto mieć panele narzędziowe w okolicy stanowiska. W biurach większość używanych przedmiotów można przechowywać na biurku lub na wysokości roboczej w szafce lub na regale.
3. Nie trzymaj ciężkich przedmiotów wysoko lub nisko. Nigdy nie umieszczaj ciężkich przedmiotów na podłodze. Dzięki mobilnym lub stacjonarnym strefom rozładunku łatwo tego unikniesz. Rzeczy, które ważą najwięcej lub których często używasz, powinny być przechowywane na wysokości pasa. Unikaj trzymania czegokolwiek poniżej wysokości kolan lub powyżej ramion.
4. Podnoś ciężkie przedmioty blisko ciała. Zegnij kolana i trzymaj plecy prosto, pozwól nogom przejąć zadanie i ochronić kręgosłup.
FAQ
Skorzystaj z pomocy ekspertów od wnętrz!
Eksperci AJ Produkty są zawsze gotowi pomóc w stworzeniu wnętrza skrojonego na miarę Twojego biznesu. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz inspiracji, masz pytania dotyczące doboru mebli, tkanin lub kolorów! Czekamy na Ciebie!Bra att ha på välplanerade lager
799,-
Netto (bez VAT)
369,-
Netto (bez VAT)
1 649,-
Netto (bez VAT)
Nowe artykuły prosto do Twojej skrzynki!
Kilka razy w miesiącu wysyłamy nasz newsletter z wartościowymi artykułami, przewodnikami po produktach, inspirującymi aranżacjami wnętrz oraz aktualnymi promocjami. Zapisz się już dziś!Zapisz się tutaj!
Proszę czekać...
Klikając "Zapisz", potwierdzasz, że zapoznałeś się z polityką prywatności.