Zmiana pozycji przy pracy – prawie jak maraton
Naukowcy z Uniwersytetu w Chester obliczyli, że człowiek pracujący na stojąco spala o 0,7 kalorii więcej na minutę niż osoba, która swoje zadania wykonuje w pozycji siedzącej. Dla osoby ważącej 75 kilogramów oznacza roczne zużycie kalorii równe temu potrzebnemu do przebiegnięcia 6 maratonów!
Biurka z regulacją wysokości to coraz powszechniejszy widok w przestrzeniach biurowych. Nic dziwnego, gdyż ich wpływ na ergonomię i komfort pracy wydaje się niezaprzeczalny.
Różnica w spalaniu kalorii między pozycją siedzącą i stojącą uświadamia, jak ważne jest zmienianie postawy przy pracy. Innym istotnym czynnikiem, zachęcającym do podniesienia się z krzesła na dłuższą chwilę, jest zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, które niesie ze sobą statyczność.
– Siedzący tryb pracy utrwala statyczny, monotonny wzorzec ruchowy, który osłabia mięśnie i sprzyja urazom. Można tego uniknąć zmieniając pozycję w czasie pracy – mówi Christopher Krantz, terapeuta zajęciowy w Klinice Amadeus w Halmstad.
Inne korzyści ze zmiany pozycji, to możliwość uniknięcia bólów mięśni i stawów, wynikających z niezachowania zasad ergonomii w czasie pracy. Metodą małych kroków, można znacznie poprawić swoją postawę i uczynić pracę zdrowszą, aż zmiany pozycji staną się naturalną częścią codziennego życia.
Zmiany pozycji z siedzącej na stojącą i regularne przerwy w czasie pracy pozwolą Twojemu ciału odpowiednio się zrelaksować. Często zdarza się, że cały czas powtarzamy identyczne ruchy, co prowadzi do statyczności, która może prowadzić do urazów.
Jak zapewnić sobie konieczność zmiany pozycji i większe pole ruchu w pracy? Można, na przykład, celowo ustawić drukarkę w innym pomieszczeniu lub w takiej odległości od biurka, która zmusi Cię do przejścia kilku metrów po wydruki. Dzięki temu, zapewnisz sobie więcej ruchu i bardziej naturalną pozycję!