Przestań szukać - uporządkuj wszystkie narzędzia, aby pracować wydajniej
Magazyn to jedno z miejsc najbardziej narażonych na wypadki. A wózek widłowy jest jedną z najniebezpieczniejszych maszyn - setki osób rocznie odnosi obrażenia w wypadkach w szwedzkich firmach. Można jednak poprawić bezpieczeństwo, a przy okazji ułatwić pracę w magazynie.
Każdego dnia Szwedzi zamawiają online wiele tysięcy towarów. Kupują wszystko, od mebli po żywność, odzież i elektronikę. Ale prawie wszystkie produkty mają jedną wspólną cechę. Zanim trafią do rąk klientów, przechodzą przez magazyn i są obsługiwane przez pracowników logistyki.
Dystrybucja i odbiór towarów są kluczowym ogniwem dla funkcjonowania wielu rzeczy, które uważamy za oczywiste w codziennym życiu. Ma to jednak swoją ciemną stronę. Według statystyk Szwedzkiego Urzędu ds. Środowiska Pracy, pracownicy magazynów i kierowcy wózków widłowych to dwie grupy zawodowe w Szwecji najbardziej dotknięte urazami związanymi z pracą.
Bezpieczeństwo jest najważniejsze
Jednak nie we wszystkich magazynach wygląda to tak samo. W magazynie AJ Produkty liczba incydentów i wypadków przy pracy jest niska. Fredrik Emilsson, który jest kierownikiem magazynu, postrzega myślenie o bezpieczeństwie jako kluczowe dla funkcjonowania operacji.
- To przenika wszystko, co robimy - mówi.
W naszym centralnym magazynie o powierzchni 54 000 metrów kwadratowych w Halmstad ponad stu pracowników codziennie przyjmuje, pakuje, owija i wysyła tysiące paczek z asortymentu obejmującego ponad 15 000 produktów.
- To właśnie szeroka gama produktów sprawia, że praca jest wyzwaniem. Jednocześnie myślimy o środowisku i nie chcemy pakować i wysyłać produktów drogą lotniczą. Wykorzystanie każdego centymetra to ciągła gra w Tetris.
Osobiste zaangażowanie
Fredrik Emilsson osobiście doświadczył tragedii, jaką może pociągnąć za sobą wypadek w miejscu pracy. W październiku ubiegłego roku jego syn zmarł po wypadku na farmie. To oczywiście doprowadziło do ogromnego poczucia żalu, ale także pogłębiło wgląd w to, jak ważne jest bezpieczeństwo.
- Choć bezpieczeństwo zawsze było dla mnie priorytetem, odejście mojego syna Caspera nadało mu nowy wymiar. Chodzi o zapobieganie wypadkom, zanim do nich dojdzie, bez względu na miejsce pracy - mówi.
Fredrik Emilsson zauważa, że jeśli kiedyś dużo mówił o bezpieczeństwie, to dziś robi to jeszcze częściej i na więcej sposobów. Pomimo utraty syna, stara się pomagać innym, w tym poprzez zaangażowanie w organizację działającą na rzecz dawstwa narządów.
- Dziecko nie powinno odchodzić przed rodzicem. Ale oddanie narządów przez mojego syna uratowało życie pięciu innych osób.
Angażuje wszystkich pracowników
Fakt, że maszyny w jego miejscu pracy działają płynnie, a wypadków jest niewiele, Fredrik Emilsson zawdzięcza starannej pracy nad bezpieczeństwem, w którą zaangażowani są wszyscy pracownicy.
- Zrównoważony rozwój jest hasłem przewodnim zarówno, gdy mówimy o produktach, jak i ludziach. Obejmuje on nie tylko środowisko, ale także bezpieczeństwo. Wiele osób pracuje z nami od ponad 20 lat. Nie można zatrzymać pracowników, jeśli się ich męczy i wywiera na nich presję.
Jednym z ulepszeń wprowadzonych w ostatnich latach było zapewnienie, że jak najwięcej dostaw z Azji jest dostarczanych na paletach, a nie luźno zapakowanych w kontenerach.
- Luźne zbieranie jest trudne dla ciała i chcemy je jak najbardziej zminimalizować, mówi Fredrik Emilsson.
Oswajanie wózka widłowego
W magazynie wózek widłowy jest prawdopodobnie najważniejszym narzędziem pracy. Jednocześnie, według statystyk wypadków, jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych maszyn w szwedzkich zakładach pracy.
Jednak w magazynie AJ Produkty występują nieliczne incydenty, które nie dotyczą jednak wózków widłowych. W ostatnich latach podjęto kilka środków zwiększających bezpieczeństwo. Między innymi, podłogi zostały pomalowane, aby wyraźnie wskazać, gdzie znajdują się główne drogi i gdzie należy ustąpić pierwszeństwa wózkom. Każdy nasz wózek może być obsługiwany tylko przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
- Dodatkowo wprowadziliśmy światła, które oświetlają podłogę magazynu w niewielkiej odległości przed wózkami widłowymi, dzięki czemu pracownicy widzą, że ktoś się zbliża, na przykład na skrzyżowaniach.
Aby wesprzeć swoich kolegów i wcześnie wychwycić potencjalne zagrożenia, Fredrik Emilsson i inni kierownicy są jak najczęściej obecni w operacjach i współpracują ze swoją grupą pracowników.
- To nie w biurze zdarzają się poważne wypadki. Firmy odnoszą długoterminowe korzyści, słuchając swoich pracowników i inwestując w nich. Oczywiście, tempo jest ważne, ale ostatecznie chcemy dostarczać jakość w bezpieczny i zrównoważony sposób.
Pięć wskazówek Fredrika dotyczących bezpieczniejszego magazynu:
1. Myśl krytycznie
Trzeba działać prewencyjnie, przez cały czas, a nie tylko wtedy, gdy coś się wydarzy. Na przykład, jeśli reorganizujesz magazyn, powinieneś dokonać oceny, aby zidentyfikować i zająć się strefami, w których występują zagrożenia.
2. Otwórz szufladę - i udostępniaj informacje
Nie może być tak, że incydenty trafiają do szuflady. Jeśli coś się wydarzyło, wszyscy muszą zostać o tym poinformowani, aby sytuacja się nie powtórzyła. Organizujemy comiesięczne spotkania z całym personelem liczącym ponad 100 osób, aby wszyscy otrzymywali te same informacje, w tym samym czasie, z jednego źródła.
3. Zaangażowanie personelu
Pracownicy muszą mieć pewność, że zostaną wysłuchani, jeśli poruszą kwestie związane z bezpieczeństwem. Dlatego ja i moi przełożeni często przebywamy na terenie magazynu.
4. Sprzątanie poprawia bezpieczeństwo
Sprzątanie nie może być czymś wykonywanym połowicznie. Mamy kilka osób zajmujących się konserwacją naszego obiektu w pełnym wymiarze godzin. Ma to wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ palety lub resztki drewna znajdujące się na drodze są szybko usuwane.
5. Uważaj na swoje ciało - podnoś prawidłowo
Ta praca wymaga dużo ręcznego przenoszenia. Niektórzy uważają, że jeśli pracujesz w magazynie, nie musisz ćwiczyć. Ale ciało musi wytrzymać przez długi czas, a środki zapobiegawcze są niezbędne. Kiedy rozbudowaliśmy magazyn, jednocześnie zbudowaliśmy centrum odnowy biologicznej dla całej firmy, z długimi godzinami otwarcia.